Rozwój

Jak osiągnąć cel w życiu?

Jak osiągnąć cel w życiu
26 lutego 2016 o 19:41   /   przez   /   komentarze (0)

Każdy człowiek ma jakieś marzenia, pragnienia i potrzeby. Jedni do szczęścia potrzebują pełnego konta w banku, a inni po prostu chcą zbudować prawdziwą rodzinę na solidnych fundamentach. Czasem nie wiadomo od czego zacząć swoje starania, dlatego podstawą jest zmiana marzeń w cele i dążenie do nich w każdej wykonywanej przez siebie, nawet tej zupełnie prozaicznej czynności. Jak osiągnąć cel w życiu? Być może nie jest to aż tak trudne, kiedy kieruje się pewnymi zasadami.

Konkretna definicja

Na liście celów do spełnienia nie ma miejsca na gdybanie, tu potrzebne są konkrety, dlatego zamiast pisać na niej „chciałbym mieć zdrowe zęby” lepiej zapisać „pójdę do dentysty i naprawię zepsute zęby”. To działa na zasadzie rozkazu dla samego siebie. Prawie jak w służbie wojskowej. Ktoś rozkazuje, ktoś wykonuje, tyle że w przypadku celów robi to jedna i ta sama osoba.

Najważniejsza motywacja i liczby

Bez odpowiedniej motywacji wszystko będzie odkładane na później. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie po co chcę iść do dentysty? Bo bolą mnie zęby, bo mam brzydki uśmiech, bo nie podobam się ludziom i sobie, czuję się nie atrakcyjny. Już po odpowiedzi na te pytania pojawia się motywacja. No i oczywiście magiczne liczby, które nie kłamią. Trzeba postawić sobie jasno sprecyzowaną datę czyli na przykład „2 marca pójdę na pierwszą wizytę”. Później trzeba tego już tylko dopilnować, dentysta sam do nas nie przyjdzie.

Pora na działanie

Każdego dnia trzeba wyznaczyć sobie jedno zadanie, które przybliży nas do osiągnięcia celu. Wówczas korzyści będą szybciej zauważalne, a my zamiast cofać się do tyłu lub stać w miejscu będziemy dążyć do tego, aby w końcu dobrnąć do końca tych działań.

Nie kary a nagrody

Kary nigdy nie motywują, dlatego za każde dobrze wykonane zadanie warto się wynagrodzić. Może to być coś drobnego i prozaicznego, ale dobrego i to jest najważniejsze, bo nagrody determinują do działania.
Jeśli już cel zostanie osiągnięty to nie warto poprzestawać. Trzeba wyznaczyć sobie kolejny i znów do niego dążyć.

Komentarze (0)

skomentuj

Komentarze
Imię E-mail Strona