Moda i Uroda

Jak wyczyścić buty zamszowe?

Jak wyczyścić buty z zamszu
20 marca 2016 o 19:53   /   przez   /   komentarze (0)

Każdy doskonale wie, że zamsz to materiał, który prezentuje się bardzo estetycznie, a dodatkowo jest to zwykle obuwie dość wygodne. Buty z zamszu mają jednak również wadę – ich czyszczenie nie należy do najłatwiejszych. Mimo trudności w utrzymaniu, zamsz wciąż ma grono wielbicieli, którzy nie zamieniliby swoich butów zamszowych na żadne inne. Jak zatem czyścić buty z zamszu?

Przed pierwszym użyciem

Zanim zaczniesz nosić buty z zamszu, najlepiej je zaimpregnuj. Dotyczy to w szczególności butów zimowych, które są narażone na kontakt ze śniegiem, solą, błotem czy mrozem. Impregnat ma na celu uchronić obuwie przed negatywnym działaniem takich czynników atmosferycznych.

Impregnat do zamszu można zakupić w każdym sklepie z butami, w Internecie, a nawet w Rossmannie. Ceny są bardzo różne, ale kilkanaście złotych na pewno wystarczy. Większość impregnatów ma zastosowanie również do nubuku, dlatego możesz zastosować je do kilku par butów (i nie tylko butów).

środki do czyszczenia zamszu

Domowe sposoby

Buty z zamszu niestety nie lubią wilgoci, dlatego nie najlepiej sprawdzają się zimą oraz w deszczowe dni. Na skutek kontaktu z wodą pojawiają się białe zacieki, które wydają się być niemożliwe do usunięcia. Na szczęście są metody, aby się z tym uporać,  stosując bardzo proste domowe sposoby.

Do usuwania białych zacieków najlepszym preparatem będzie po prostu letnia woda. Najpierw należy przemyć nią plamy, nie zapominając o tym, aby używać przy tym miękkiej włosianej szczoteczki. Lepszy efekt można uzyskać przecierając buty z zamszu po zakończonej czynności delikatnym papierem ściernym.

Plamy z kolei najlepiej usunie dostępna w każdym domu mączka kartoflana. Na powstałą plamę należy nałożyć grubą warstwę mączki i odczekać chwilę aż ta wyschnie. Plama powinna zniknąć, a buty można dodatkowo wyczyścić drucianą szczoteczką.

Innym domowym sposobem na czyszczenie butów zamszowych jest dobrze nam znana z wielu właściwości soda oczyszczona, rozpuszczona w mleku. Wystarczy 1 łyżeczka sody na szklankę mleka. Soda oczyszczona oprócz plam, usunie również nieprzyjemne zapachy.

Sklepowe specyfiki

Nie każdy lubi eksperymentować z domowymi sposobami. Jeśli tak właśnie jest to warto sięgnąć po gotowy specyfik. Takie preparaty dostępne są we wszystkich sklepach obuwniczych (np. w CCC) lub w Internecie. Wśród szerokiej gamy asortymentu znajdą się płyny przeciw odbarwieniom, odświeżacze do butów, płyny czyszczące, protektory, pianki czyszczące, barwniki oraz specjalistyczne miękkie szczoteczki i gąbki. Większość z tych preparatów równie dobrze sprawdzi się na nubuku, który także należy do materiałów delikatnych, estetycznych, ale niestety również podatnym na uszkodzenia i zabrudzenia.

Buty zamszowe zawsze wymagają poświęcenia im więcej uwagi, ale ich wygląd to wszystko rekompensuje.

 

Komentarze (0)

skomentuj

Komentarze
Imię E-mail Strona