Zdrowie

Sposoby na kaca

Sposoby na kaca
28 marca 2016 o 08:54   /   przez   /   komentarze (0)

Czym jest kac, myślę, że nikomu nie trzeba przedstawiać. Z medycznego punktu widzenia, za kaca odpowiadają dwa enzymy wytwarzane przez wątrobę, które przekształcają alkohol w kwas octowy i aldehyd octowy. Ten pierwszy fatalnie działa na nasz żołądek, ten drugi z kolei na głowę i powoduje mdłości przy okazji. Mało optymistyczny jest fakt, że na kaca nie ma jak dotąd lekarstwa, ponieważ nie znaleziono substancji, która by neutralizowała toksyczne działanie wyżej wymienionych. Warto zatem sprawdzić co możemy zrobić aby uniknąć lub chociażby zniwelować nieprzyjemne skutki kaca.

Sposoby przed spożyciem alkoholu

 1. Nie pij! – brzmi jak słaby dowcip, ale ta metoda niestety jest najskuteczniejsza, więc musiała się tu pojawić.
 2. Wypocznij – zmęczony i słaby organizm dużo szybciej ulega upojeniu.
 3. Najedz się – potrawy wskazane, to takie, które zawierają dużo tłuszczu. Tłuszcz wyścieła żołądek i spowalnia wchłanianie alkoholu. Wszystko co z ciasta nie jest wskazane. Czyli chleb, bułki i praktycznie wszystko co mączne. Ciasto samo wchłania alkohol, co powoduje jego dłuższe zatrzymanie w organizmie.
 4. Przygotuj się na rano – skoro decyzja już podjęta i wiadomo, że na następny dzień będziesz walczył o przetrwanie, naszykuj sobie dużo wody i najlepiej „kwaśną zupkę” – kapuśniak, żurek, ogórkowa da radę.
 5. Wspomóż się „chemią” – w aptekach są dostępne różne leki na kaca (czy im ufać, o tym później), ale z pewnością porcja witaminy C nie zaszkodzi.

Sposoby w trakcie picia

 1. Rób przerwy między kolejnymi porcjami – wiadomo, że się nie da, ale dla formalności – właśnie około 20 minut potrzebuje organizm na wchłonięcie jednej porcji alkoholu.
 2. Nie mieszaj – żelazna zasada! A dlaczego? Bo na dwutlenek węgla zawarty np. w piwie czy szampanie przyspiesza wchłanianie alkoholu.
 3. Im czystszy i mocniejszy, tym kac będzie mniejszy! – naukowo dowiedzione.
 4. Każdą porcję alkoholu popijaj szklanką wody – albo soku, albo czegokolwiek, byle nie gazowanego (patrz pkt. 2).
 5. Przed spaniem przespaceruj się po świeżym powietrzu – no chyba, że nie jesteś w stanie…
 6. Przed spaniem wypij min. 2 szklanki wody – możesz również łyknąć aspirynę i witaminę C, dzięki temu nie obudzisz się z tzw. „kapciem” w ustach.
 7. Nie pal – nikotyna potęguje zatrucie alkoholowe. Potem się okaże, że wypiłeś niezbyt dużo, a masz „kaca giganta”.

Sposoby na „rano”

 1. Prysznic – ożywisz się, a oczyszczona skóra lepiej oddycha.
 2. Pij dużo – musisz uzupełnić płyny, które alkohol wypłukał. I tak: woda mineralna uzupełnia minerały i mikroelementy; izotonik – jony; kawa – pomaga zwalczyć ból głowy, dodaje energii; sok pomidorowy – zawiera potas, działający kojąco na układ nerwowy; soki owocowe i miód – fruktoza przyspiesza spalanie alkoholu.
 3. Zjedz coś -na pewno jest ciężko, ale jak nic nie zjesz będzie „dłużej ciężko”. Jajecznica, rosół, no i Twoja „kwaśna zupka” jak najbardziej wskazana.
 4. Z mądrości ludowych: „Na kaca najlepsza jest ciężka praca” – resztki alkoholu zostaną usunięte wraz z potem. Niektórzy sugerują też saunę, a inni skarżą się na zawroty głowy od wysokiej temperatury.
 5. „Czym się zatrułeś tym się lecz” czyli klin – mała dawka alkoholu pozwala komórkom organizmu na „dojście do siebie”. Naukowo potwierdzone, ale stosowałbym w ostateczności, poza tym wypijesz za dużo i kolejny kac gotowy.

Czego nie robić (mam nadzieję, że nie będzie to ściąga dla szczeniaków, w stylu jak szybko „się skończyć”)

 1. Picie drinków z napojami gazowanymi przez słomkę – 20% wypitego alkoholu od razu wchłania się w ustach, a dodatkowo dwutlenek węgla przyspiesza wchłanianie.
 2. Mieszanie alkoholi – jeśli po wódce wypijesz szampana, to spowoduje on, że to co wypiłeś wcześniej szybciej się wchłonie.
 3. Picie na pusty żołądek – wiadomo jak się kończy.
 4. „Szybkie tempo” – sięgając od razu po następnego kielicha, nie pozwalasz na „przyswojenie” poprzedniego.
 5. Nie pal!

Żeby troszkę uwiarygodnić post, autor pozwoli sobie na własne przemyślenia i sposoby na kaca

 1. Nie na każdego działa to samo.
 2. Sok pomidorowy w trakcie kaca to „dar Boży”! Moja receptura to 2/3 soku pomidorowego i 1/3 wody po ogórkach kiszonych. Bomba witaminowa, super orzeźwiająca i stawia na nogi.
 3. Nikotyna zaiste powoduje kaca giganta – przekonałem się niejednokrotnie.
 4. Leki na kaca – jak dotąd korzystałem i nadal zdarza mi się korzystać z 2KC. Jeśli nie przesadzisz z alkoholem (np. nie wypijesz litra na czysto) to na drugi dzień jest szansa, że kaca nie zaznasz. Ja biorę 2 tabletki 30 minut przed spożyciem, potem 2 tabletki w połowie imprezy i 2 tabletki przed snem. Jak było grubo, to jeszcze 2 z samego rana. 2KC działa zawsze na czystą wódkę i nie mieszaną z innymi alkoholami. Uwaga: 2KC przynajmniej na mnie nie działa w przypadku whiskey; skutkiem obocznym leku jest słabe upijanie się – może być tak, że wszyscy leżą, a ty czujesz się trzeźwy jak niemowlak (zgubne).

Komentarze (0)

skomentuj

Komentarze
Imię E-mail Strona